Tramp: Ormuski moreuz otvoren, Iran u haosu

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas u Beloj kući da je situacija u Ormuskom moreuzu pod kontrolom i da se pomorski saobraćaj kroz jedan od najvažnijih svetskih plovnih pravaca odvija normalno.
Obraćajući se novinarima u Ovalnom kabinetu, tokom potpisivanja izvršne uredbe o kvantnom računarstvu, Tramp je rekao da je Ormuski moreuz „potpuno otvoren“ i da Sjedinjene Američke Države, kako je naveo, „dobro upravljaju“ bezbednošću u tom području.
Prema njegovim rečima, moreuz je ponovo otvoren u petak, a već u subotu kroz njega je prošlo 26 brodova. Ipak, Tramp je dodao da je broj plovila narednog dana pao na pet, uz objašnjenje da postoji mogućnost da su pojedini brodovi isključili transpondere, zbog čega nisu bili evidentirani.
Govoreći o Iranu, američki predsednik je izneo tvrdnju da se ta zemlja nalazi u veoma teškoj situaciji posle sukoba. Na pitanje novinara da li bi se SAD ponovo uključile u rat ukoliko Iran ne ispuni okvirni sporazum o okončanju sukoba, Tramp je odgovorio da će „uraditi ono što mora“.
On je odbacio mogućnost da bi takvi potezi mogli da izazovu širi ekonomski pad, navodeći da način na koji on vodi politiku „neće izazvati pad“.
Tramp je ponovio i tvrdnje da su iranski vojni kapaciteti ozbiljno oslabljeni, navodeći da je iranska mornarica uništena, vazduhoplovstvo onesposobljeno, a rukovodstvo zemlje pogođeno ratom.
„Njihova zemlja je u haosu, njihova ekonomija je zatvorena“, rekao je Tramp, ističući da Vašington pažljivo prati situaciju u regionu.
Ormuski moreuz ima ključni značaj za svetsku energetsku bezbednost, jer kroz njega prolazi veliki deo globalnog transporta nafte i gasa. Zbog toga svaka nestabilnost u ovom području izaziva zabrinutost na međunarodnom tržištu i među svetskim silama.
Izvor: (Tanjug)



