Natanjahu poslao poruku Trampu:Za napad na Iran nisam tražio dozvolu

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je da prošle godine nije tražio odobrenje predsednika SAD Donalda Trampa pre nego što je Izrael pokrenuo vazdušne udare na Iran.
Govoreći na konferenciji „Muni Ekspo“ u Tel Avivu, Netanjahu je opisao razgovor koji je imao sa Trampom uoči vojne akcije Amerike i Izraela protiv Irana, naglašavajući da je američkog predsednika samo obavestio o odluci.
– Jednostavno sam ga obavestio. Rekao sam mu da idemo na Iran jer neću da sedim i čekam neprijatelje koji otvoreno govore da žele da unište nas, ali i Ameriku. To neću da dozvolim. Zato smo delovali. Nisam tražio dozvolu – poručio je Netanjahu, prenosi „Tajms of Izrael“.
Njegova izjava tumači se kao jasna poruka da Izrael želi da pokaže potpunu stratešku i operativnu nezavisnost kada je reč o bezbednosnim pitanjima na Bliskom istoku.
Vojni i politički analitičari ocenjuju da Netanjahu ovim nastupom šalje signal i Vašingtonu, posebno u trenutku kada unutar izraelskog odbrambenog sistema postoji zabrinutost zbog mogućih pokušaja SAD da ograniče slobodu izraelskog vojnog delovanja.
Tenzije između dve savezničke zemlje dodatno podgrevaju nastojanja administracije Donalda Trampa da, uprkos sukobu i pritiscima, pronađe prostor za novi diplomatski dogovor sa Iranom.
Netanjahuov javni istup zato se može čitati kao poruka da će Izrael, kada proceni da je ugrožena njegova nacionalna bezbednost, delovati samostalno – bez obzira na diplomatske planove Bele kuće.
Izvor: (Informer)



