Pohvala iz Brisela: Marta Kos poručila da Srbija pravi važan korak napred

Evropska komesarka za proširenje Marta Kos pozdravila je izmene pravosudnih zakona koje je usvojila Narodna skupština Srbije, ocenjujući da je time napravljen važan korak u pravom smeru.

Kos je, nakon razgovora sa predsednicom Narodne skupštine Anom Brnabić, poručila da ispravljanje pravosudnih zakona usvojenih u januaru doprinosi obnavljanju poverenja i predstavlja značajan signal za nastavak evropskog puta Srbije.

„Skupština Srbije je preduzela važan korak u pravom smeru kako bi ispravila pravosudne zakone usvojene u januaru. Ovo pomaže u obnavljanju poverenja“, navela je Marta Kos u objavi na društvenoj mreži Iks.

Foto: Tanjug
Foto: Tanjug

Ona je istakla da su tokom razgovora razmatrani i naredni koraci koje Srbija treba da preduzme kako bi nastavila napredak ka Evropskoj uniji. Prema njenim rečima, među ključnim zadacima su sprovođenje izborne reforme u skladu sa preporukama ODIHR-a, na transparentan i inkluzivan način, jačanje medijskih sloboda, kao i veće usklađivanje Srbije sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom Evropske unije.

Narodna skupština Srbije usvojila je izmene Zakona o Visokom savetu tužilaštva, koje su u skladu sa preporukama Venecijanske komisije. Usvojene su i izmene Zakona o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava, kojima je predviđeno da se Treći osnovni sud i Treće osnovno javno tužilaštvo podele, čime se formiraju Četvrti osnovni sud i Četvrto osnovno javno tužilaštvo.

Takođe, izmenama je predviđeno osnivanje sudske jedinice u Kosjeriću, kao i promene Zakona o sudijama. Za izmene ovih zakona glasalo je po 140 narodnih poslanika.

Izvor: (Tanjug)

Preporučujemo

Back to top button