Izrael i Liban potpisali primirje: prvi korak ka miru

Izrael i Liban potpisali su u Vašingtonu sporazum o prekidu vatre, nakon nekoliko rundi pregovora vođenih u prestonici Sjedinjenih Američkih Država.

Prema rečima izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, Izrael će se, u skladu sa novopotpisanim sporazumom, povući iz dve oblasti u južnom Libanu. Dogovor je postignut posle četiri dana razgovora u Vašingtonu.

Kako je naveo visoki izraelski zvaničnik, pregovori su doveli do trilateralnog sporazuma između Izraela, Libana i SAD, koji bi mogao da otvori put ka širem mirovnom rešenju.

Foto: Niš TV/Ilustracija ChatGpt
Foto: Niš TV/Ilustracija ChatGpt

Ambasadorka Libana u SAD Nada Hamadeh Moavad izjavila je nakon potpisivanja da ovaj sporazum predstavlja prvi korak ka obnavljanju libanskog suvereniteta i teritorijalnog integriteta.

Netanjahu je rekao da će se Izraelske odbrambene snage povući iz jedne oblasti severno od reke Litani, kao i iz druge oblasti južno od te reke. Teritorija koju je Izrael zauzeo u južnom Libanu obuhvata i područje južno od Litanija.

U video-izjavi Netanjahu je poručio da se izraelske snage povlače sa lokacija koje, kako je rekao, IDF-u „nisu potrebne“ u Libanu.

Američki državni sekretar Marko Rubio ocenio je da je potpisivanje sporazuma važan početak, ali i naglasio da predstoji još mnogo posla.

„Ovo je početak početka. Pred nama je mnogo posla. Danas je napravljen prvi korak. Prvi korak je ponekad i najteži“, rekao je Rubio na ceremoniji potpisivanja.

Izvor: (Kurir)

Preporučujemo

Back to top button