Dramatična noć u Guči: Iz hladnjače iscureo amonijak, sedam osoba evakuisano
U Guči je tokom noći došlo do akcidenta nakon što je iz hladnjače u Prvomajskoj ulici broj 9 iscureo amonijak. Curenje je prijavljeno oko 50 minuta posle ponoći, a na teren su odmah upućeni vatrogasci-spasioci, policija, Hitna pomoć i nadležne službe.
Građanima je tokom noći stiglo hitno upozorenje MUP-a da je došlo do curenja amonijaka, uz savet da prate obaveštenja nadležnih. Meštanima u okolini hladnjače preporučeno je da ostanu u domovima, zatvore prozore i, ukoliko osete specifičan oštar miris ovog gasa, zaštite disajne organe mokrim krpama preko nosa i usta.

Prema informacijama nadležnih, sedam osoba je evakuisano, a četiri su prevezene u čačansku bolnicu na dalju opservaciju. Predsednik opštine Lučani Milija Milenković izjavio je za Tanjug da niko nije životno ugrožen.
Milenković je naveo da je do curenja došlo usled velikog pritiska u sistemu, kada je popustio sigurnosni ventil. Kako je istakao, vatrogasci-spasioci su brzo stavili situaciju pod kontrolu, sanirali problem i zaustavili dalje isticanje amonijaka, ali su ostali na licu mesta kako bi pratili stanje i sprečili eventualne nove probleme.
MUP Srbije saopštio je da su pripadnici Sektora za vanredne situacije, u saradnji sa drugim nadležnim službama, preduzeli sve neophodne mere radi zaštite građana i stavljanja situacije pod kontrolu. Pretakanje amonijaka uspešno je završeno, a intervencija vatrogasaca-spasilaca okončana je u 6.55 časova. Nešto posle 8 časova građani su obavešteni da je vanredna situacija završena.
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je i da je tokom aktiviranja sistema za hitno obaveštavanje došlo do nepravilnosti u isporuci poruke. Kod dela korisnika mreže „Telekom Srbija“ upozorenje je greškom dostavljeno putem sistema „Pronađi me“, umesto putem Sistema za hitno obaveštavanje građana.
Kako navode iz MUP-a, zahtev za aktiviranje sistema primljen je u 2.17 časova, a upozorenje je, nakon provere podataka, aktivirano u 2.27 i prosleđeno operatorima mobilne telefonije. Operatori „Yettel“ i „A1“ poruku su prosledili isključivo za područje Guče, dok je kod dela korisnika „Telekoma Srbija“ došlo do tehničke nepravilnosti.
MUP najavljuje da će, u saradnji sa nadležnim institucijama i operatorima mobilne telefonije, preduzeti mere kako bi se sprečilo ponavljanje ovakvih situacija i obezbedilo pouzdano informisanje građana u slučajevima vanrednih događaja.
Ključne reči: Guča, akcident u Guči, curenje amonijaka, hladnjača Guča, MUP upozorenje, Prvomajska ulica Guča, Lučani, vatrogasci spasioci, vanredna situacija, sistem za hitno obaveštavanje, Pronađi me, Telekom Srbija
Redakcija Niš TV



