Drina kao veza, projekti kao temelj: Srbija i Srpska jačaju saradnju od infrastrukture do nauke

U Banjaluci je održan novi sastanak predstavnika Vlade Srbije i Vlade Republike Srpske, na kojem su razmatrani konkretni zajednički projekti u oblastima infrastrukture, saobraćaja, nauke, visokog obrazovanja, kulture i regionalnog povezivanja. Poruka sa sastanka je da saradnja Srbije i Republike Srpske treba da bude još operativnija, sa jasnim rokovima i projektima koji mogu da donesu konkretne rezultate u narednom periodu.
Premijer Srbije Đuro Macut istakao je da su učestali sastanci, dogovoreni na mesečnom nivou, važni kako bi se projekti iz faze razgovora preveli u fazu realizacije. Kao jedan od prioriteta naveo je nastavak infrastrukturnog povezivanja, posebno železnički pravac od Višegrada ka Mokroj Gori i dalje prema Užicu, koji bi, kako je ocenio, obnovio stare veze, ali i otvorio nove ekonomske mogućnosti za ovaj prostor.
Posebna pažnja posvećena je saradnji u oblasti nauke i visokog obrazovanja. Macut je najavio mogućnost formiranja zajedničkih naučnih i nastavnih konzorcijuma, kroz koje bi istraživači iz Srbije i Republike Srpske mogli da učestvuju u projektima i koriste dostupne fondove. Kako je rekao, cilj je stvaranje zajedničkog naučnog prostora koji bi podigao kvalitet saradnje i doprineo razvoju čitave naučne zajednice.
Jedna od tema bila je i jačanje kulturnih veza. Kao simboličan, ali i praktičan okvir za novu saradnju pomenuti su Višegrad, Andrić i Andrićev institut, uz ideju da se formiraju „Andrićevi dani“ kao mesto okupljanja na Drini, reci koja povezuje srpski narod sa obe strane.
Premijer Republike Srpske Savo Minić naglasio je da je cilj da se zajednički projekti realizuju u duhu poruke da je „Drina kičma“ povezivanja, a da Srbija i Srpska žele da koriste prednosti zajedničke kulture, tradicije i jezika. On je naveo da se razgovaralo o radnim grupama, priznavanju licenci, naučnim fondovima i modelima saradnje koji bi omogućili još čvršću institucionalnu povezanost.
Kada je reč o saobraćajnoj infrastrukturi, Minić je saopštio da je za aerodrom u Trebinju završeno više od 50 odsto eksproprijacije, dok su u toku i administrativni i pravni postupci neophodni za nastavak projekta. Tema razgovora bili su i aerodromi u regionu, kao i potreba da se kroz zajedničke institucije obezbede uslovi za njihovu registraciju i razvoj.
Razgovaralo se i o projektu EXPO 2027, koji je ocenjen kao važan razvojni motor za region. Republika Srpska želi da bude maksimalno prisutna u okviru ove međunarodne manifestacije, a najavljeni su i dodatni razgovori o konkretnim modelima učešća.
Još jedna važna tema bilo je bolje avio-povezivanje Banjaluke i Beograda. Iz Vlade Republike Srpske poručeno je da postoji spremnost da se, ukoliko bude potrebno, učestvuje i finansijski kako bi se obezbedio veći broj letova, posebno tokom turističke sezone, kada je brža i jednostavnija komunikacija između dva grada od posebnog značaja.
Novi sastanak predstavnika dve vlade trebalo bi da bude održan za mesec dana u Srbiji, kada se očekuje konkretizacija dogovora i predstavljanje novih koraka u realizaciji zajedničkih projekata.
Redakcija Niš TV



