Ministarstvo pravde: Građani nemaju obavezu da postupaju po pismima iz Prištine

Foto: printscreen
Foto: printscreen

Ministarstvo pravde Srbije saopštilo je da pisma koja su pojedinim građanima stizala na kućne adrese, a odnose se na navodne krivične postupke pred privremenim institucijama u Prištini, nisu dostavljena preko Ministarstva pravde, niti je to ministarstvo na bilo koji način učestvovalo u njihovoj dostavi.

Iz Ministarstva poručuju da je povezivanje ovih slučajeva sa mehanizmom uzajamne pravne pomoći „neistinito i krajnje zlonamerno“, navodeći da se time, kako ističu, pokušava izazivanje uznemirenosti građana i urušavanje poverenja u institucije Republike Srbije.

U saopštenju se naglašava da građani nisu u obavezi da se prema takvim pismima odnose kao prema validnim aktima. Dodaje se da se, u slučaju bilo kakvih nedoumica, mogu obratiti nadležnim državnim organima radi dodatnih informacija i uputstava.

Ministarstvo pravde navodi i da će nadležni državni organi postupati po ovim i drugim prijavama građana, kao i da će biti utvrđene sve okolnosti koje su dovele do uznemiravanja javnosti i pojedinaca koji su ovakva pisma dobili.

Kako se dodaje, građani nemaju razlog za brigu, jer institucije Republike Srbije nisu učestvovale, niti će učestvovati u dostavi pisama koja se, prema oceni Ministarstva, zasnivaju na fabrikovanim navodima i politički motivisanim procesima.

„Grubo kršenje prava od strane ekstremista iz privremenih institucija u Prištini samo vodi destabilizaciji regiona, progonu Srba i daljem kršenju osnovnih ljudskih prava Srba“, navodi se u saopštenju Ministarstva pravde.

Prethodnih dana na društvenim mrežama i u pojedinim medijima objavljeno je da su pojedini građani u centralnoj Srbiji dobili pozive tužilaštva privremenih institucija u Prištini da se jave tamošnjem sudu, zbog sumnji za navodne ratne zločine na Kosovu i Metohiji.

Redakcija Niš TV

 

Preporučujemo

Back to top button