Niška Banja sprema leto puno sadržaja

Foto: Niš TV
Foto: Niš TV

Niška Banja ovog leta dočekuje posetioce uređenim parkovima, bogatim programom manifestacija i najavom važnih projekata koji bi trebalo da dodatno podignu turističku ponudu ovog poznatog banjskog mesta.

Kako ističe Vuk Stavrić, većnik za kulturu i turizam opštine Niška Banja, priroda, mir i zelene površine i dalje su ono što najviše privlači goste, ali se lokalna samouprava trudi da boravak turista učini sadržajnijim i kvalitetnijim.

„Niška Banja sama po sebi ima prelepe parkove i brda oko nas. To je ono što najviše privlači turiste, a mi se trudimo da obogatimo sadržaje i učinimo njihov boravak što lepšim“, rekao je Stavrić.

Najčešći gosti dolaze iz Niša, okolnih mesta, ali i sa severa Srbije, posebno oni koji koriste usluge lečilišta „Radon“ i „Zelengora“. Stavrić navodi da je sve više i stranih turista, čemu doprinosi razvoj Niša i niškog aerodroma.

Zdravstveni turizam ostaje najvažniji adut Niške Banje. Kapaciteti u lečilištima su popunjeni, a banjski parkovi tokom leta okupljaju veliki broj posetilaca, pacijenata i njihovih porodica.

U susret letnjoj sezoni uređene su šetališne površine, zamenjene oštećene behaton ploče, orezane grane i zasađeno sezonsko cveće u saradnji sa nadležnim gradskim službama i JKP „Mediana“.

Posebno mesto u ovogodišnjoj ponudi ima Veliki letnji festival, koji je počeo pre dve nedelje. Tokom leta planirano je više od 40 manifestacija, a program će, kako najavljuju iz opštine, biti dopunjavan i novim sadržajima.

Građani koji imaju predloge za događaje na centralnom šetalištu ili u naseljima na teritoriji opštine mogu se obratiti lokalnoj samoupravi, koja je spremna da tehnički podrži dobre ideje.

Festival je otvoren nizom događaja, među kojima su gastro manifestacija, međunarodna biciklistička trka sa više od 150 takmičara, Olimpijada penzionera i humanitarna dečja „buregdžijada“, na kojoj je podeljeno više od 400 porcija bureka najmlađima i njihovim roditeljima.

Veliko interesovanje vlada i za Sajam cveća, koji je počeo pre nekoliko dana. Izlagači će najpre biti postavljeni na početku šetališta, a zatim će biti premešteni na sredinu šetališne zone, gde će ostati do kraja leta, odnosno do završetka letnjeg festivala, sredinom septembra.

Među najvažnijim projektima za razvoj Niške Banje Stavrić izdvaja najavljenu rekonstrukciju Hotela „Srbija“. Prema njegovim rečima, Grad Niš je rešio papirologiju, a očekuje se da vlasnik uskoro dobije građevinsku dozvolu, nakon čega bi mogla da počne rekonstrukcija ovog objekta, koji se nalazi na samom ulazu u banju.

Planirana je i rekonstrukcija letnje pozornice u Niškoj Banji, koja će nakon obnove ponovo biti prostor za koncerte i kulturne događaje, kao i deo programa Velikog letnjeg festivala.

Važan projekat je i izgradnja fudbalskih terena na potezu Lozni kalem. Kako je najavljeno, tereni će biti namenjeni pripremama mlađih reprezentativnih selekcija, ali i klubovima sa ovog područja. Na istom potezu planiran je nastavak razvoja akva-parka, za koji se očekuje pronalaženje privatnog partnera nakon završetka procedure koju sprovodi Grad.

Za posetioce koji prvi put dolaze u Nišku Banju, preporuka je obilazak banjskog parka, šetališta, staza zdravlja, kao i prirodnih celina poput Sićevačke i Jelašničke klisure. Značajan potencijal ima i verski turizam, kroz obilazak crkava i manastira na teritoriji opštine.

Niška Banja tako ovog leta, uz spoj zdravlja, prirode, kulture i novih investicija, nastoji da potvrdi status jedne od najvažnijih turističkih tačaka u okolini Niša.

Isidora Stanković, novinar Niš TV

Preporučujemo

Back to top button