Priština bez poziva za NATO samit u Ankari

Foto:Printskrin/Youtube/Top Channel Albania
Foto:Printskrin/Youtube/Top Channel Albania

Tzv. Kosovo neće učestvovati na predstojećem samitu NATO-a u Ankari, koji će biti održan 7. i 8. jula, objavio je Albanian Post pozivajući se na neimenovanog zvaničnika Alijanse, a prenosi Kosovo Online.

„Institucije na Kosovu nisu pozvane da učestvuju na samitu lidera Alijanse u Ankari“, rekao je zvaničnik NATO-a za Albanian Post.

Ovakva odluka predstavlja novi diplomatski udarac za Prištinu, koja godinama kao jedan od glavnih spoljnopolitičkih ciljeva ističe članstvo u NATO-u. Ipak, put ka Alijansi za tzv. Kosovo i dalje je blokiran, pre svega zbog činjenice da njegovu nezavisnost ne priznaju sve države članice.

Četiri članice NATO-a — Španija, Rumunija, Slovačka i Grčka — nisu priznale samoproglašenu nezavisnost Kosova. Kako se odluke o proširenju Alijanse donose konsenzusom, protivljenje samo jedne članice dovoljno je da zaustavi svaki dalji korak u tom procesu.

Tzv. Kosovo još nije podnelo ni zvaničan zahtev za članstvo u NATO-u, dok kosovski zvaničnici u javnim nastupima nastavljaju da poručuju da je članstvo u Alijansi jedan od strateških ciljeva Prištine.

Samit u Ankari okupiće lidere svih 32 države članice NATO-a, kao i veliki broj pozvanih državnika, ministara, visokih diplomata, predstavnika međunarodnih organizacija i stranih gostiju. Uoči skupa, ministri odbrane članica Alijanse održali su pripremni sastanak, a generalni sekretar NATO-a Mark Rute ranije je najavio da će se samitu pridružiti i deset država koje nisu članice Alijanse.

Da pitanje članstva tzv. Kosova trenutno nije prioritet u NATO-u, nedavno je poručio i američki državni sekretar Marko Rubio. On je na saslušanju u Kongresu SAD rekao da članstvo Kosova u NATO-u „trenutno nije na dnevnom redu“ država članica Alijanse.

Izvor: (Informer)

 

Preporučujemo

Back to top button