Šestoro uhapšenih u akciji „Armagedon”: MUP razbio mrežu osumnjičenu za seksualnu eksploataciju dece na internetu

U nastavku akcije „Armagedon”, sprovedene u okviru Europolove međunarodne akcije „Python”, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova uhapsili su šest osoba zbog sumnje da su učestvovale u pribavljanju, posedovanju i deljenju materijala nastalog seksualnom eksploatacijom dece, saopštio je MUP.
Akciju su sproveli pripadnici Uprave za tehniku, Službe za borbu protiv visokotehnološkog kriminala, u saradnji sa policijskim upravama u Beogradu, Novom Sadu, Zrenjaninu, Nišu, Smederevu i Boru, po nalogu Posebnog odeljenja za borbu protiv visokotehnološkog kriminala Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.
Uhapšeni su K. B. (1985), državljanin Ruske Federacije, D. V. (1963) iz Novog Sada, A. M. (1975) iz Zrenjanina, D. R. (1977) iz Aleksinca, S. F. (1994) iz Bora i N. T. (1979) iz Velike Plane.
Kako je saopštio MUP, sumnja se da su osumnjičeni u dužem vremenskom periodu putem interneta preuzimali, čuvali i delili sadržaje nastale iskorišćavanjem dece. Takođe se sumnja da su preko društvenih mreža i aplikacija otvarali lažne profile, predstavljajući se kao devojčice uzrasta 11 i 12 godina, kako bi stupili u kontakt sa maloletnicima i od njih pribavljali fotografije i video-materijale seksualne sadržine.
MUP navodi i da se D. V. tereti da je koristio lažni nalog na aplikaciji „Snapchat”, predstavljajući se kao devojčica, dok se za D. R. sumnja da je kao član grupe na aplikaciji „Viber” sa drugim članovima pribavljao i delio materijal nastao seksualnom eksploatacijom dece.
Tokom pretresa stanova i drugih prostorija koje osumnjičeni koriste, policija je pronašla računare i računarsku opremu. Uvidom u zaplenjene uređaje, pronađeni su fotografije i video-zapisi nastali seksualnom eksploatacijom dece uzrasta od 6 do 14 godina.
Osumnjičenima K. B., D. V., A. M., D. R. i S. F. određeno je zadržavanje do 48 časova, nakon čega će, uz krivičnu prijavu, biti privedeni nadležnom tužilaštvu. Protiv N. T. podneta je krivična prijava u redovnom postupku.
Ministarstvo unutrašnjih poslova poručuje da će nastaviti da ulaže maksimalne napore u zaštitu dece od svih oblika zloupotrebe u digitalnom okruženju, kao jednom od svojih prioritetnih zadataka.
Kako se dodaje, kroz saradnju sa nadležnim institucijama u zemlji i inostranstvu, biće nastavljene aktivnosti na brzom otkrivanju, identifikaciji i hapšenju počinilaca, sa ciljem da internet prostor bude bezbedniji za svako dete.
Redakcija Niš TV



