Vučić pokazao Moravski koridor: Nova deonica spremna za otvaranje

Foto: Kurir
Foto: Kurir

Nova deonica Moravskog koridora od petlje Adrani kod Kraljeva do Preljine kod Čačka biće svečano puštena u saobraćaj u petak, 26. juna 2026. godine, u 17 časova.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je na svom Instagram profilu snimak na kojem je prikazana nova deonica Moravskog koridora uoči zvaničnog otvaranja. Svečanosti će prisustvovati i predsednik Republike, čime će biti obeležen završetak još jednog važnog dela prvog digitalnog auto-puta u Srbiji.

Reč je o poddeonici Sektora 3, dugoj 28,71 kilometar, koja direktno povezuje Kraljevo sa auto-putem „Miloš Veliki“ u Preljini. Time Kraljevo dobija bržu vezu sa Čačkom, Beogradom i ostatkom Srbije, dok će građanima i privredi centralne Srbije putovanje biti znatno kraće, bezbednije i efikasnije.

Predsednik Vučić je ranije istakao da je izgradnja auto-puta do Kraljeva bila nešto u šta mnogi nisu verovali.

– Niko u Srbiji nije ni pomislio da ćemo imati auto-put do Kraljeva. Radujem se otvaranju i izuzetno sam srećan što spajamo Čačak i Kraljevo, jer to menja sve za ljude u ovom kraju, donosi investitore i novu budućnost – rekao je Vučić.

Moravski koridor povezaće više od pola miliona ljudi u centralnoj Srbiji. Deonica od Preljine do Adrana, u javnosti prepoznata i kao auto-put Čačak–Kraljevo, donosi bržu vezu Moravičkog i Raškog okruga, uvodi Kraljevo u mrežu savremenih auto-puteva i zaokružuje jednu od najznačajnijih infrastrukturnih investicija u ovom delu zemlje.

Značaj Moravskog koridora najviše će se ogledati u uštedi vremena, boljoj povezanosti gradova i većoj dostupnosti industrijskih zona. Kruševac, Trstenik, Vrnjačka Banja, Kraljevo i Čačak dobijaju sigurniju vezu sa ključnim saobraćajnim pravcima, dok će transport robe biti brži i predvidljiviji.

Pomoćnik gradonačelnika Čačka Miloš Stevanić istakao je da otvaranje Moravskog koridora donosi novu razvojnu perspektivu za taj grad.

– Pre petnaest godina za Čačane je bio san da do Beograda putuju auto-putem, a sada ćemo moći da putujemo i do Grčke. Već u Konjevićima ulazimo na auto-put i odatle možemo ići širom Evrope – rekao je Stevanić.

Moravski koridor, odnosno auto-put od Pojata do Preljine, dugačak je oko 112,4 kilometra i povezuje Koridor 10 sa auto-putem „Miloš Veliki“, odnosno Koridorom 11.

Projektovan je kao moderna saobraćajnica sa dve kolovozne trake po smeru, ukupne širine oko 30 metara i projektovanom brzinom od 130 kilometara na čas. Na trasi su predviđene petlje, mostovi, nadvožnjaci, podvožnjaci, sistemi za naplatu putarine, telekomunikacioni koridor i obimni hidrotehnički radovi u dolini Zapadne Morave.

Izvor: (Kurir)

Preporučujemo

Back to top button