Danas se otvara prvi „pametni“ auto-put u Srbiji : Nova deonica Moravskog koridora spaja Čačak i Kraljevo

Nova deonica Moravskog koridora od petlje Preljina kod Čačka do petlje Adrani kod Kraljeva danas će biti zvanično otvorena, čime centralna Srbija dobija još jednu važnu saobraćajnu vezu. Reč je o oko 29 kilometara novoizgrađenog auto-puta, koji će znatno skratiti putovanje između Čačka i Kraljeva i rasteretiti stare magistralne pravce.

Otvaranjem ove deonice Kraljevo praktično dobija direktan izlaz na mrežu auto-puteva, dok Čačak dodatno učvršćuje poziciju jednog od najvažnijih saobraćajnih čvorišta u Srbiji. Novi pravac povezuje zapadni deo Moravskog koridora sa Raškom oblašću i donosi bržu, bezbedniju i efikasniju vezu za građane, privredu, turizam i transport.

Foto: Kurir
Foto: Kurir

Moravski koridor, ukupne dužine oko 112 kilometara, jedan je od najznačajnijih infrastrukturnih projekata u zemlji. Njegovim završetkom biće povezani Koridor 10 kod Pojata i auto-put „Miloš Veliki“ kod Preljine, čime će se dodatno umrežiti Čačak, Kraljevo, Vrnjačka Banja, Trstenik, Kruševac, Stalać i Ćićevac.

Ovaj auto-put najavljen je i kao prvi digitalni, odnosno „pametni“ auto-put u Srbiji. Trasa je projektovana sa savremenom optičkom infrastrukturom, digitalnom signalizacijom i sistemima koji vozačima omogućavaju pravovremene informacije o stanju na putu, gužvama, vremenskim uslovima i eventualnim upozorenjima.

Pored saobraćajnog značaja, Moravski koridor ima i važnu ulogu u zaštiti od poplava. Projekat obuhvata regulaciju rečnih tokova i radove na području Zapadne i Južne Morave, čime se doprinosi dugoročnijoj bezbednosti naselja, infrastrukture i poljoprivrednog zemljišta u ovom delu Srbije.

Otvaranjem deonice Preljina–Adrani nastavlja se završna faza izgradnje Moravskog koridora, projekta koji centralnoj Srbiji donosi bolju povezanost, veću bezbednost i nove mogućnosti za privredni razvoj.

Redakcija Niš TV

Preporučujemo

Back to top button