Vučić o optužbama za krađu na Moravskom koridoru: Nikada niko nije dinara uzeo

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, govoreći na otvaranju deonice Adrani–Preljina na Moravskom koridoru, osvrnuo se i na navode o ceni izgradnje i tvrdnje da je novac zloupotrebljen, poručivši da, kako je rekao, „nikada niko nije dinara uzeo“ od radova na ovom projektu.

Vučić je rekao da će cena izgradnje Moravskog koridora, zajedno sa uređenjem vodotokova, pratećih puteva i svim dodatnim radovima, iznositi oko 18 miliona evra po kilometru. On je naglasio da se u tu cenu ne može računati samo asfalt, već i svi prateći radovi koji su, prema njegovim rečima, bili neophodni zbog konfiguracije terena, zaštite od poplava i uređenja prostora kroz koji trasa prolazi.

Foto: printscreen Video Plus
Foto: printscreen Video Plus

„Mi ovde gradimo, biće manje od dve i po milijarde, ali će, zajedno sa uređenjem vodotokova i svega drugog, izaći negde oko 18 miliona evra po kilometru. Ali morate da imate u vidu da smo radili sve vodotokove okolo, da smo radili i puteve okolo, i to više nije velika cena“, rekao je Vučić.

Upoređujući cenu sa projektima u regionu, Vučić je naveo primer puta Mateševo–Andrijevica u Crnoj Gori, za koji je rekao da je zahtevniji, ali i da je njegova cena po kilometru znatno viša.

„Danas su u Crnoj Gori potpisali put koji je teži, Mateševo–Andrijevica, gde vam je po kilometru 31 milion evra“, rekao je Vučić.

On je zatim reagovao na tvrdnje da je neko krao novac na izgradnji auto-puta. Kako je rekao, takve optužbe treba potkrepiti dokazima, a ne iznositi ih paušalno.

„Moguće, neka nam pokažu ko krade pare. Neka kažu Amerikancima i Turcima da kradu pare. Nisu oni to hteli da kažu, oni su samo hteli vama da kažu da polaze od sebe. Oni bi krali pare, pa misle, kada bi oni krali pare, da bi i svi drugi krali pare“, rekao je Vučić.

Posebno je naglasio da, prema njegovim rečima, na ovom projektu nije bilo uzimanja novca.

„Nikada dinara niko nije uzeo. Ni za šta od svega ovoga. Dinara, bukvalno“, poručio je Vučić.

Govoreći o samoj izgradnji, predsednik je istakao da veliki infrastrukturni projekti podrazumevaju brojne probleme koji se ne vide uvek u javnosti. Naveo je da su se tokom radova pojavljivale teškoće u vezi sa eksproprijacijom, kamenolomima, cenama zemljišta i različitim zahtevima lokalnih sredina.

„Imali smo bezbroj problema. Niko neće da vam dozvoli kamenolom na teritoriji svoje opštine. Ljudi bi da grade auto-puteve, a da nema kamena, što je nemoguće“, rekao je Vučić.

On je dodao da su se problemi javljali i prilikom eksproprijacije zemljišta, jer su se, kako je naveo, pravile razlike u cenama koje su isplaćivane vlasnicima parcela u različitim opštinama.

„Milion problema prilikom izgradnje auto-puta. Od eksproprijacije do toga da se neko seti da je ljudima u kraljevačkoj opštini plaćeno po pet evra više po kvadratnom metru nego što je plaćeno u Čačku. Pa onda dođu advokati, pa onda gledate kako i na koji način možete sve te probleme da rešite“, rekao je Vučić.

Predsednik je ocenio da se veliki projekti ne mogu graditi bez prepreka, ali da je najvažnije da se problemi rešavaju i da radovi budu završeni.

„Bezbroj problema je tu i ništa nije lako graditi i raditi“, poručio je Vučić.

Moravski koridor jedan je od najvećih infrastrukturnih projekata u Srbiji, a njegovom izgradnjom povezuju se Pojate i Preljina, odnosno Koridor 10 i auto-put „Miloš Veliki“. Nova deonica Adrani–Preljina duga je 28,71 kilometar i povezuje Kraljevo sa Čačkom, čime centralna Srbija dobija bržu, sigurniju i savremeniju saobraćajnu vezu.

Vučić je naglasio da je izgradnja puteva važna ne samo za sadašnje stanovnike, već i za generacije koje dolaze, dodajući da se u infrastrukturu ulaže kako bi se obezbedio dolazak fabrika, razvoj turizma, bolji transport i ravnomerniji razvoj Srbije.

Redakcija Niš TV

Preporučujemo

Back to top button