Kolone građana iz cele Srbije pristižu u Beograd: Na skupu „Srbija jedna porodica“ učesnici biraju pet prioriteta za budućnost zemlje

Veliki skup „Srbija jedna porodica“, koji se danas održava na platou ispred Doma Narodne skupštine u Beogradu, okupio je veliki broj građana iz svih krajeva zemlje, ali i Srbe iz dijaspore i regiona. Kolone ljudi od jutarnjih sati pristižu u centar prestonice, a među učesnicima se posebno ističe veliki broj mladih, bajkera, porodica sa decom, kao i građana koji su organizovano krenuli iz različitih delova Srbije.

Hiljade ljudi još dan ranije krenulo je iz gotovo svih krajeva Srbije ka Beogradu, a mnogi od njih dočekivani su i pozdravljani u mestima kroz koja su prolazili. U centru grada postavljeni su beli šatori, između ostalog i u Bulevaru kralja Aleksandra, koji je zatvoren za saobraćaj do Beogradske ulice. U šatorima su za učesnike pripremljeni hrana, osveženje, proizvodi domaće radinosti i srpski zanatski proizvodi.

Foto: Niš TV
Foto: Niš TV

Pod porukom „Za Srbiju! Vidimo se!“, veliki broj građana iz Pirota, Dimitrovgrada, Babušnice i Bele Palanke krenuo je put Beograda. Snimci sa njihovog polaska pokazuju dobru atmosferu, zastave Srbije i poruke podrške skupu koji se održava pod sloganom zajedništva.

Veliki broj mladih stigao je do Zelenog venca, odakle su se uputili ka platou ispred Narodne skupštine. Oni nose veliki transparent sa porukom „Srbija je uz Vučića“, dok se iz kolone čuju povici „Srbija, Srbija“ i „Vučić Aleksandar“. Građani u sve većem broju prelaze Brankov most i kreću se ka centru grada, zbog čega je most zatvoren za saobraćaj.

Posebnu pažnju privukli su i bajkeri, koji su se okupili kod Palate „Srbija“ na Novom Beogradu. Veliki broj motociklista, sa kačketima na kojima piše „Srbija pobeđuje“, kasnije će se uputiti kroz grad ka skupu „Srbija jedna porodica“. Sa njima su i predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević i gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin.

Atmosfera ispred Narodne skupštine iz minuta u minut postaje sve življa. Jedan od učesnika skupa rekao je da se kreće ka Pionirskom parku, koji je nazvao „bastionom slobode“, poručujući da je, kako kaže, „dosta bilo terora blokadera“.

Srpska dijaspora iz Beča takođe je krenula put Beograda kako bi prisustvovala skupu i pružila podršku politici predsednika Aleksandra Vučića i Vladi Srbije. Prema planu, oni bi u glavni grad trebalo da stignu do 15 časova. Među njima su građani koji ističu da su ostavili po strani međusobne razlike i krenuli zajedno kako bi podržali politiku za koju smatraju da je dobra za Srbiju i Srbe u dijaspori.

U Beograd stižu i Srbi iz Severne Makedonije. Oni su jutros krenuli ka prestonici Srbije, a tokom puta stigli su do Niša, odakle nastavljaju ka Beogradu. Jedan od učesnika, Saša Bogdanović, rekao je da među njima ima članova različitih udruženja i političkih stranaka, ali da su se okupili sa zajedničkom porukom podrške.

On je naveo da će se, po dolasku u Beograd, u Ulici kneza Miloša pridružiti građanima koji će nositi zastavu dugu više od 500 metara do platoa ispred Narodne skupštine.

„Hoćemo da damo podršku politici predsednika Aleksandra Vučića i Vladi Srbije, premijeru i ministrima, jer uz ovu politiku ni Srbi iz Severne Makedonije nisu zaboravljeni. Matica misli na njih“, istakao je Bogdanović.

Dodao je da politika koju vodi predsednik Vučić i Vlada Srbije doprinosi i boljim odnosima između Srbije i Severne Makedonije, što je, kako kaže, važno za Srbe koji tamo žive.

„Bolji odnosi sa Srbijom doprinose i daljem razvoju makedonskog društva, sporta, kulture i ekonomije. A to je odlično za nas Srbe iz Severne Makedonije“, naveo je Bogdanović.

Kolone građana koje su iz Novog Sada, Rume i Sremske Mitrovice krenule ka Beogradu stigle su do Zemuna, a potom nastavile ka centru prestonice. U međuvremenu su im se priključili građani iz Zemuna, Batajnice i okolnih opština, pa se kolone iz minuta u minut uvećavaju.

Srpska napredna stranka organizuje danas, 27. juna, veliki skup „Srbija jedna porodica“, čiji je centralni deo najavljen za 18 časova na platou ispred Doma Narodne skupštine. Propratni program počeo je u 11 sati, najpre aktivnostima za najmlađe, a tokom dana posetioci će moći da vide i različite sadržaje, među kojima su najavljeni i roboti koji igraju „Moravac“. Zbog održavanja skupa, okolne ulice u centru Beograda zatvorene su za saobraćaj.

Jedan od važnih delova današnjeg okupljanja jeste i izjašnjavanje građana o prioritetima razvoja Srbije. Prisutni na skupu dobijaju glasačke, odnosno anketne listiće, na kojima mogu da zaokruže pet oblasti koje smatraju najvažnijim za budućnost zemlje. Pored ponuđenih tema, građani imaju mogućnost da upišu i svoje primedbe, predloge, zapažanja i probleme koji nisu obuhvaćeni listićem.

Među ponuđenim temama nalaze se:

Veća briga o ljudima, očuvanje mira i stabilnosti, nezavisnost države u donošenju odluka, borba za očuvanje Kosova i Metohije u sastavu Srbije, poboljšanje usluga u zdravstvu, bolje obrazovanje za decu i mlade, veća konkurentnost između visokoobrazovnih institucija, evropski put Srbije, nastavak unapređenja putne, železničke i avio mreže, efikasniji i pravedniji tužilački sistem, snažna borba protiv korupcije i kriminala, unapređenje ekonomije i povećanje životnog standarda, rast penzija, smanjenje cena lekova, energetska sigurnost, veće ulaganje u poljoprivredu, veće ulaganje u kulturu i značajnije investicije u zaštitu životne sredine.

Građani koji pristižu ispred Doma Narodne skupštine kažu da su došli kako bi podržali politiku predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ali i da bi čuli program i planove za budućnost zemlje. Mnogi od njih ističu da očekuju poruke mira, stabilnosti, razvoja i jedinstva.

„Očekujem da ovo bude fantastičan skup građana, da svi dođu da podrže Srbiju, da podrže predsednika Vučića i da čujemo, nadam se, najbolje. U stvari, sigurna sam da će danas biti predstavljeni najbolji mogući predlozi za Srbiju i nas građane“, rekla je jedna učesnica skupa.

Učesnici koji su stigli iz dijaspore navode da je za njih posebno važno to što, kako kažu, matica ne zaboravlja Srbe van granica Srbije. Govoreći o dosadašnjoj politici predsednika Vučića i aktuelne vlasti, pojedini građani kao najvažnije rezultate ističu izgradnju novih fabrika, bolnica, puteva i druge infrastrukture, kao i rešavanje problema u zdravstvu.

„Najviše mi se dopada rast, gradnja puteva, bolnica, fabrika. Jednostavno rastemo. Mali smo, ali stabilni i neutralni“, rekla je jedna od građanki koja je došla da učestvuje na skupu.

Ogroman broj građana iz svih krajeva Srbije danas se okupio u centru Beograda, gde, pored prisustva velikom skupu, učestvuje i u izjašnjavanju o prioritetima razvoja zemlje. Organizovan je program za sve generacije, dok se glavni deo manifestacije očekuje u večernjim satima.

Redakcija Niš TV

 

Preporučujemo

Back to top button